رمدیسیویر یا فاویپیراویر را کی باید مصرف کرد ؟

طبق تجربیات اثربخشی رمدسیویر بستگی زیادی به زمان شروع درمان دارد، اظهار کرد: به طور مثال اگر این دارو در هفته اول ابتلاء تزریق شود، بیشترین اثر را دارد زیرا در روزهای اول که ویروس در حال گسترش در بدن است، تزریق رمدسیویر جلوی توزیع ویروس را می‌گیرد اما اگر فاز وایرال ویروس تمام شده و وارد فاز التهابی در بافت‌های مختلف از جمله گوارش و ریه شده باشد، این دارو تأثیر زیادی نخواهد داشت.

وی در خصوص داروی رمدسیویر و تأثیر آن گفت: رمدسیویر دارویی ضدویروس است که اساساً برای درمان کووید -۱۹ طراحی نشده است؛ در حقیقت این دارو برای درمان ویروسی به نام ابولا که چند سال پیش در آفریقا شایع بود، طراحی شد.

آیا لازم است بیماران تمام شش دوز رمدسیویر را به طور کامل تزریق کنند، تصریح کرد: داروهایی که علیه پارازیت‌هایی همچون باکتری و ویروس استفاده می‌شود، دوره درمانی دارد که باید دوره مصرف این داروها تکمیل شود تا چرخه تکثیر ویروس یا باکتری در بدن متوقف گردد

صابری در خصوص داروی فاویپیراویر و اثرات آن نیز گفت: این دارو نیز همچون رمدسیویر یک داروی ضدویروس به حساب می‌آید که برای ابولا طراحی شده بود و می‌تواند تکثیر رشته‌های RNA ویروس را مهار کند.

اثربخشی این دارو نیز هنوز تأیید قطعی ندارد و زیر سوال است و برخی مطالعات نیز مصرف آن در بیماران کرونایی را کلاً رد کرده‌اند.

وی در مورد عوارض فاویپیراویر بیان کرد: از آنجایی که این دارو به صورت قرص خوراکی مصرف می‌شود، ممکن است عوارضی مانند مشکلات گوارشی، کاهش اشتهای شدید، حالت تهوع و استفراغ داشته باشد.

همچنین این دارو می‌تواند سطح آنزیم‌های کبدی را تغییر داده و عوارضی چون افزایش اسید اوریک خون ایجاد کند. در مجموع شاید بتوان فاویپیراویر را کم‌عارضه‌تر از رمدسیویر دانست، اما از طرفی با توجه به گزارشات شاید اثربخشی آن نیز از رمدسیویر کمتر باشد.

۰ نظر